Osoby uzależnione od alkoholu każdego dnia toczą nierówną walkę z nałogiem i niemal codziennie ją przegrywają. Niestety, popaść w alkoholizm jest dużo łatwiej niż z niego wyjść. Nie oznacza to jednak, że alkoholicy nie mają żadnych szans na powrót do normalnego życia. By zerwać z używką, trzeba jednak wyleczyć zarówno ciało, jak i psychikę. Wszystko zaczyna się od odtrucia alkoholowego, które powinno być przeprowadzone w kontrolowanych warunkach. W tym celu najlepiej udać się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień.
Odtrucie alkoholowe – na czym polega?
Najprościej rzecz ujmując, odtrucie jest oczyszczaniem chorego organizmu z toksyn. W tym przypadku toksyną jest alkohol, którego należy się pozbyć. Zanim jednak rozpocznie się ten proces, lekarz powinien zbadać pacjenta, by ocenić stan jego zdrowia i wybrać najskuteczniejsze, a zarazem najmniej dojmujące metody oczyszczania. Odtruwanie, inaczej zwane detoksykacją, trwa na ogół kilka dni. Najlepiej, by odbywało się w komfortowych dla pacjenta warunkach. Jeśli chcesz udać się na odtrucie alkoholowe Kielce będą dobrym wyborem. W tym mieście znajduje się profesjonalny ośrodek terapii uzależnień, w którym detoks nie jest przeżyciem traumatycznym. Wszystko dlatego, że nad dobrostanem pacjentów przez cały czas czuwa wykwalifikowany personel medyczny.
Zespół abstynencyjny – najczęstsze objawy
W trakcie odtrucia alkoholowego osoby uzależnione mogą zmagać się z przykrymi dolegliwościami, które składają się na zespół abstynencyjny, zwany także zespołem odstawiennym. Dolegliwości te obejmują m.in. ból głowy, bóle mięśni, podwyższone ciśnienie, drżenie całego ciała oraz nadmierną potliwość. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać nawet napadów silnych lęków czy agresji. Nie każda dolegliwość występuje jednak u wszystkich pacjentów. Oddanie się pod opiekę medyków jest natomiast najlepszym rozwiązaniem w każdym przypadku. Lekarz może jeszcze przed rozpoczęciem detoksu ocenić, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia skrajnych objawów. W czasie odtruwania opiekujący się pacjentem personel ośrodka może z kolei na bieżąco reagować na pojawiające się dolegliwości i minimalizować ich wpływ na samopoczucie osoby uzależnionej.
Czy detoks można przeprowadzić samemu w domu?
Wielu alkoholików nie jest w stanie wyobrazić sobie pobytu w ośrodku leczenia uzależnień. Nawet jeśli podejmują walkę z nałogiem, robią to w domowym zaciszu. W ten sposób obniżają jednak swoje szanse na udany detoks, zwiększając jednocześnie ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów. Na stopniowe usuwanie toksyny uzależniony organizm reaguje szokiem. Alkoholik nie potrafi przewidzieć, które dolegliwości wystąpią w jego przypadku – może zrobić to tylko lekarz. Nawet najbardziej oddany i zmotywowany partner lub przyjaciel może nie poradzić sobie ze sprawowaniem opieki nad osobą uzależnioną w czasie odtruwania. Nigdy nie można ponadto wykluczyć ataku na opiekuna w akcie desperacji ani targnięcia się na własne życie. Odtruwanie w kontrolowanym środowisku, takim jak wyspecjalizowany ośrodek, jest po prostu bezpieczniejsze.