Zamek Kamieniec to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, oraz obowiązkowy punkt w programie historycznej wycieczki po okolicach Krosna. Piękne otoczenie, ciekawa historia – oto czynniki, dzięki którym zamek ten cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Co warto wiedzieć na jego temat?
Zamek Kamieniec wznosi się na stronnym wzgórzu, dzięki czemu góruje nad Kotliną Krośnieńską i świetnie sprawdza się jako punkt widokowy. Ta cenna pamiątka po rodzinie Kamienieckich przyciąga uwagę, do dziś zachwyca też swym obronnym charakterem. O tym, że zamek zbudowany w tym miejscu może stać się ważnym obiektem obronnym, doskonale wiedział król Kazimierz Wielki. To dzięki niemu powstała tu niewielka strażnica, która z czasem stała się jednym z ważniejszych obiektów w rejonie Krosna. Przez wieki zamkiem tym władali przedstawiciele rodziny Kamienieckich, wśród których nie zabrakło zasłużonych postaci. Warto tu wspomnieć o Mikołaju, hetmanie wielkim koronnym i wojewodzie krakowskim, oraz o Janie, który pełnił funkcję kasztelana lwowskiego. Niestety, z czasem ród ten zaczął tracić na znaczeniu, wskutek czego część zamku stała się własnością Firlejów, część trafiła w ręce Skotnickich. Zamek został przedzielony murem, a konflikty między sąsiadami stały się na tyle znane, że po latach Aleksander Fredro (będący zresztą jednym z panów zamku) postanowił opisać to w „Zemście”. Podobnie jak w znanym dramacie, tak i w rzeczywistości spór zakończył się ślubem, który pogodził Firlejów i Skotnickich.
Zamek Kamieniec w ruinę zaczął popadać już w XVII wieku, przy czym najtrudniejszym wydarzeniem dla niego okazał się dla niego najazd Rakoczego. Po tym wydarzeniu zamek został opuszczony przez Firlejów, i choć zamek miał jeszcze później gospodarczy (m.in. Aleksandra Fredrę), swej świetności już nie odzyskał. Zachował się jako piękna ruina, z murów której roztacza się niezapomniany widok na okolicę. Sam zamek jest ciekawym punktem w programie historycznej wycieczki po okolicach Krosna, jest też ciekawą atrakcją dla tych, którzy chcą pospacerować po pobliskim rezerwacie przyrody „Prządki”. Z tym niezwykłym skupiskiem skał również wiąże się wiele legend i ciekawych opowieści, a spacer w ich otoczeniu każdemu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.